Pandemi döneminde kameralar

Pandemi Döneminde Kameralar

0 Comments

Pandemi döneminde kameralar en çok kullanılan elektronik cihazlar oldu. Sağlık sektöründe bundan sonra kameralar, aktif kullanılacak. Ateş ölçümü ve maske takılmasına yönelik güvenlik kameralarının yüz okuma ile ısıya duyarlı olma özellikleri, pandemi döneminde sıklıkla kullanıldı.

Pandemi dönemi, Covit 19 hastalığının birden yayılıp yoğun bakımlarda yatan hasta sayısının ve ölümlerin artmasıyla, 2020 yılı başında tüm dünyanın gündemine oturdu.

Daha önce de salgın hastalıklar insanlık tarihinde yer almıştı. Veba, ebola, deli dana, kuş gribi, domuz gribi en çok bilinen salgın hastalıklar olarak tarihe geçti. Son yılların en çok yayılan ve tüm dünya ülkelerini paniğe sevk eden Covit 19 hastalığı 2021 yılı itibariyle de gündemdeki yerini korumaya devam etti.

Bilim insanları, sağlıkçılar, bakanlıklar, ve neredeyse kurumların hepsi pandemi sürecinde hastalığın yayılması ve ölümcül sonuçlarını azaltmak için var güçleriyle çalışmaktalar. Pandemi döneminde kameralar önemini oldukça fazla hissettirdi. Teknolojik gelişim, yazılım mühendisliğinin birleşimi ile güvenlik kameraları sadece izleme değil artık sağlık sektöründe de yaygın olarak kullanılıyor. Pandemi süreci özellikle güvenlik kameralarına olan ihtiyacı fazlasıyla arttırdı.

Güvenlik kamera sektöründe olan firmalar, kamera sistemlerinde teknolojik gelişimin bilincindeler. Zamanla tüm kamuoyu bu gelişimin, insanlığın güvenlik sağlık iş hayatı ve eğitim başta olmak üzere, yaşamın tüm alanında aktif kullanılacağını öğrenecektir.

Pandemi döneminde kameralar
Pandemi döneminde kameralar

Çin’de insan nüfusunun fazla olması sebebiyle, güvenlik kameralarının yüz okuma, ısı ve diğer özelliklerinin kullanımı diğer ülkelere nazaran, daha fazla gerçekleşti.

Pandemi süreci sonrasında güvenlik kamera sistemlerine duyulan ihtiyaç, sağlık sektöründe de kendini hissettirdi.

Özel hastaneler başta olmak üzere, sağlık kuruluşları ısı ve maske kontrolü yapma özelliği olan güvenlik kameralarını yoğun bir şekilde kullandılar.

Sağlık kurumlarını sırasıyla, AVM’ler ve sonrasında fabrikalar, işletmeler ısı ölçen ve maske denetimi yapan güvenlik kamera sistemlerini kullanmaya başladılar.

Pandemi dönemi aşıların yaygınlaşmasıyla eski etkisini kaybetmiş olmasına rağmen, halen pandemi tedbirleri devam etmektedir. Hes kodu sorgulaması, aşısız kurumlara girilmemesi, maske mesafe gibi uygulamalar sürdürülmektedir.

Teknoloji geliştikçe, güvenlik kamera sistemleri iş hayatı, sağlık sektörü ve ihtiyaç duyulan tüm alanlarda kullanımı gün geçtikçe artmaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir