Güvenlik kamerası çeşitleri

Güvenlik Kamerası Çeşitleri

0 Comments

Güvenlik kamerası çeşitleri olarak başlıca akla gelenler analog, HD, AHD, İP, WİFİ, spead dome, (mobese) kameralarıdır.

Güvenlik kameraları ilk çıktığı günden bugüne kadar, özelliklerini arttırarak gelişen tarihi olan bir süreç oluşturmuştur. Bu sürecin içerisinde görüntü kalitesi her geçen gün daha fazla artmıştır. Bugün güvenlik kamera sektöründe artık güçlü bir görüntü kalitesine sahip kameralar tarih sahnesindeki yerini almıştır. Özellikle analog güvenlik kameralarından HD kalitesine geçiş süreci kamera sektöründe ciddi bir devrim olmuştur.

Gelişim Süreci

Bu sürecin oluşumunda özellikle teknolojinin her alanda gelişmesi konusu önemli rol oynamaktadır. Mesela ilk çıkan bilgisayar kocamanken şimdi ise küçük bir ekran boyutundadır. Yine ilk çıkan, düşük kapasiteli HDD disk araba boyutundayken bugün ise parmak boyutunda. Cep telefonları 90’lı yıllarda ilk çıktığında boyutu büyük ve sadece arama konuşma ses alıp verme özelliğini taşırken şimdi ise akıllı telefon tabiri ile video çekme, barkod okuma, fotoğraf çekme veri gönderme veri alma internete bağlanma ve daha fazla özellikle donatılmıştır.

Elektroniğin gelişim süreci güvenlik kameralarının da gelişimini paralelinde getirmiştir. Eskiden sadece çekim yapan güvenlik kameraları varken, şimdi ise yüz okuyan, hayvanı insanı birbirinden ayıran özellikli güvenlik kameraları vardır. Bu özelliklerin eklenmesi güvenlik kameraları ile yazılım sektörünün birleşimi ile olmuştur. Bugün yazılım sektörü artık yapay zeka olarak anılmaktadır. Güvenlik kameraları sisteminin içine yüklenen yapay zeka yüz okuma ve uyarı özellikleri ile artık daha etkili güvenlik sağlamaktadır. Elektronik gelişim süreci hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Güvenlik kamerası çeşitleri
Güvenlik kamerası çeşitleri

Uzak Mesafeler Görüntüleniyor

Kablo sisteminin kendini güncellemesi olarak nitelendirdiğimiz İP güvenlik kamera sistemleri uzak mesafelerin görüntülenmesini sağlamıştır. Fiber kablo ile anten sistemlerinin, link hatlarının devreye girmesi ile çok uzak mesafelerden güvenlik kamera sistemi ile görüntü alabilmek mümkün olmaya başlamıştır.

Kulübelerden İzleniyor

Güvenlik kamera sistemleri gelişim sürecini hızlandırarak devam ettirecektir. Gelecekte özellikle fabrika, iş yeri, apartman, daire güvenliğinde güvenlik kameraları etkin bir şekilde kullanımı yaygınlaşacaktır. Düne kadar bekçiler devriye yaparken bugün aynı bekçiler devriye attıkları alanları kulübelerinden izlemektedirler. Yine güvenlik görevlileri pandemi döneminde maske, vücut ısısı gibi sağlık kontrollerini kişilere temas etmeden, güvenlik kameraları ile kolayca yapmaktadırlar.

Yapay Zeka

Güvenlik kamerası çeşitlerinin artması, yapay zekanın, yazılım mühendisliğinin katkısı ile suçluların bulunması ve özellikle hırsızlıkların önlenmesinde önemli rol oynayacaktır.

Günümüzde halen kullanılan güvenlik kamerası çeşitleri

Güvenlik kamerası çeşitleri başlıca analog, HD, AHD, İP, WİFİ, spead dome, (mobese) kameralarıyken gelecekte belki de yeni güvenlik kameralarının keşfi yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir