Güvenlik Kameraları Çalışma Metodu

Güvenlik Kameraları Çalışma Metodu

0 Comments

Güvenlik kameraları çalışma metodu; monitöre yansıyan görüntüler, kamera mercekleri ve devre kartlarıyla işlenip, kayıt cihazına gönderilir.

CCTV güvenlik kameraları, trafo, kablo, konnektörler, kayıt cihazı, hard disk ve monitörden oluşan sistemlerdir. Güvenlik kameraları, sistemin diğer parçalar olmadan çalışmazlar. Bu sebeple güvenlik kamera sistemleri kurulumunda tüm parçaların, kaliteli ve birbirine uygun olması gerekir.

Çalışma Metodu

Güvenlik kamerası çalışma prensibi olarak kısaca merceklerden gelen görüntüler devreler vasıtasıyla işlenip kablolar konnektörler kullanılarak kayıt cihazına iletilir. Kayıt cihazı, gelen görüntüleri hem hard diske kaydeder hem de monitöre iletip, izlenmesini sağlar. Sistemin bir ucu güvenlik kamerası, diğer ucuysa monitördür. Bu işlem çok hızlıdır ve anlık olur.

Güvenlik kameraları çalışma metodu

Güvenlik Kameraları Çalışma Metodu Dİkkate Alınmalı

Güvenlik kameraları çalışma metodu; güvenlik kamera sistemleri alternatif akımla değil, doğru akımla çalışır. Alternatif akımı doğru akıma ise trafo çevirir. Doğru akımla çalışan güvenlik kamera sistemi kablosunun kısa mesafeler seçilerek montaj edilmesi bu sebeple çok önemlidir. Doğru akım yapısı gereği kablo mesafesi uzadıkça enerji kaybı oluşturur. Özellikle güvenlik kamerası montajının yapılması sırasında ve öncesinde keşif yapılırken bu konu dikkate alınmalıdır.

CCTV güvenlik kameralarında enerji beslemesi genelde, kayıt cihazının bulunduğu alandan yapılır. Doğru akımda uzun kablo mesafelerinde enerji kaybının olacağının hesaplanmaması neticesinde, güvenlik kamera sisteminin montajının bitiminde uzun mesafelerden görüntü alınamaz. Bu gibi durumlarda, güvenlik kameralarının montaj edildiği yere veya orta mesafede bir alana trafo konularak enerji beslemesi yapılarak, bu sorun çözülür.

Enerji Sarfiyatı Azdır

Güvenlik kameraları özelliklerine göre 12 Volt 1 amperden başlayarak çalışan, çok az enerji harcayan sistemlerdir. Bu sebeple voltaj dalgalanmalarında güvenlik kameraları ve diğer parçalar ilk zarar gören sistemlerdir. Güvenlik kameralarının çalışma prensibini bilmek, arızaların oluşmaması yada sistemde oluşan sorunların onarımında, büyük önem taşır. Genellikle voltaj dalgalanmaları ve yıldırım düşmelerinde ilk hasar gören sistem elemanı, alternatif akımı doğru akıma çeviren trafolar oluyor.

İp güvenlik kameraları CCTV güvenlik kameralarına benzer şekilde doğru akım ile çalışırlar. Bu sebeple iki sistemde kablo mesafelerinin kısa olması güvenlik kamera sistemlerinin sağlıklı çalışması için önemlidir.

Güvenlik kamera çalışma prensibi özellikle sektörde çalışanlar, satıcılar ve montaj personeli tarafından çok iyi bilinmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir